Eğitim Kitabı

PROFESYONEL SİTE YÖNETİMLERİ SERTİFİKA PROGRAMI DERS NOTLARI (EĞİTİM KİTABI)

siteyon2011 yılında Arel Üniversitesi ve Arsiyonder (apartman-site-rezidans yönetimleri derneği) işbirliğinde Profesyonel Konut Sitesi Yönetimleri Sertifika Programını başlattık.

Program için piyasada yazılı bir kaynak bulunamadı. Piyasada, ancak Kat mülkiyet Kanunu ağırlıklı apartman ve site yönetimine daire bazı çalışmalar vardı. Bu çalışmalar komşuluk hukukundan, saha hizmetlerinden, sakin ve maliklerin beklentilerinden, ziyade mevzuat ve adli hukuk üzerine kurulu idi.

Bu tip çalışmaların sakinleri kahve içmeye götüren komşuluk hukukundan, mahkemeye götüren adli hukuk ağırlıklı olmasından dolayı, sitelerin sürdürülebilir sakinler memnuniyeti ve emlak değer artışından uzaklaştırdığı, hizmetten ziyade mevzuattan bahsetmesinin tespiti üzerine, çok boyutlu olarak site yönetimleri yapısal-hizmet ve organizasyonu hakkında emekli hakim-savcı-mülki amir-emniyet müdürü-asker ile avukat, mimar-mühendis, mali müşavir ve site yönetimi profesyonellerden oluşan ekibimizce belli bir sayıda İleri Site Yönetimi Uygulamaları adı altında ders notlarını kitap olarak yayınladık.

Kitap, ders notlarından oluşturuldu ve bazı istisnalar haricinde yalnızca programda kullanıldı. Beş yılı aşkın tecrübe ve sertifika programı çerçevesinde tanışma ve iş gereği ziyaret ettiğimiz sitelerden edindiğimiz tecrübe ve gelen taleplerle temel bir kitap oluşturduk ve özel sertifikası ile sizlerin faydalanmasına sunduk.